Новите разследвания на Шерлок Холмс

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2020, 21:47
Диалози на тема "демография", "икономика" и пр.

Холмс - оттук нататък Х.
д-р Уотсън - оттук нататък У.

Х. - Уотсън, знаеш ли, направих поредното велико откритие, за икономистите.

У. - Да, Холмс, и кое е то?

Х. - Ами с някакви мижави изключения, които се броят на пръстите на едната ръка, на всички останали мястото им е в психиатрията.

У. - Холмс, това вече е наистина интересно. Как го разбра?

Х. - Уотсън, нали знаеш, че си падам малко мазохист, в последно време отделям доста време на Файненшъл Таймс.

У. - Действително, Холмс, и аз го забелязах и все се каня да те питам, но сега вече наистина ме заинтригува.

Х. - Да, драги ми Уотсън, това са най-опасните психопати на земята, няма по-страшни от тях.

У. - Да, Холмс?

Х. - Разбираш ли, Уотсън, елементарно е. Всички до един от тях са си плюли в устата и заявяват на всеослушание, че човешкият капитал бил най-ценният и т.н.

У. - Ами, Холмс, нима не е така?

Х. - Не е, разбира се. Поне според тях.

У. - Ама сега, чакай, нали точно преди секунда ти каза, че точно това твърдят всички от тях???

Х. - Елементарно, Уотсън. На думи - да, а на дела - трибуквена дума, започва с "х" и завършва "й".

У. - Холмс, не думай, нима не искаш да кажеш... че те лъжат????

Х. - Елементарно, Уотсън, по-големи лъжци от тях в съвременната история няма.

У. - Значи дедукцията ти те доведе до извода, че те едновременно са и психопати, и лъжци???

Х. - Разбира се, Уотсън. Елементарно е. Ето, Англия е една от най-богатите и развити страни, защото има човешки капитал, така ли е?

У. - Хм, май се сещам накъде биеш. Имала е, но от известно време капиталът започва да се топи.

Х. - Точно, Уотсън!!! Топи се, но никой зъб не обелва десетки години, че човешкият капитал е най-ценният, макар че се топи като сняг под юлско слънце. И в един Англия осъмва без човешки капитал, една от най-развитите страни и богати, все още, страни, а десетки години не забелязва, че обеднява с всеки изминат ден. Раждаемостта пада непрекъснато, далеч под минималния праг от 2,1 деца на семейство, което е желязното условие за благосъстоянието на всяка държава.

У. - Интересно, Холмс, изобщо не се бях замислял по тази тема. Как е възможно, наистина, най-богатите и развити държави да обеднеят откъм най-ценния капитал - човешкия????

Х. - Уотсън, това е тема на друг разговор. Да се върнем на темата. Какво правят правителствата по света за решаването на този проблем?

У. - Как какво, ами много просто - внасят човешки капитал оттам, където изобилства, ама много.

Х. - Уотсън, ти осъзнаваш ли какво заяви току-що?

У. - Какво, Холмс?!? В недоумение съм, обясни ми.

Х. - Елементарно, Уотсън. Нали човешкият капитал е най-ценното и най-скъпото, както заявяват световните гении на икономизЪма??

У. - Ами да.

Х. - Ами как така най-богатите държави на света прибягват до помощта на най-неразвитите държави, в които човешкият капитал, най-ценният и най-скъпият от всички видове капитал, без който няма никаква икономика, направо гъмжи? Как могат тези най-прости и неуки същества да произвеждат най-скъпото и най-ценното на тоя свят - човешкия капитал в огромни количества, а най-развитите изобщо да не могат?

У. - Холмс, признавам си, че това надхвърля възможностите на интелекта ми.

Х. - Уотсън, знаеш ли кое е най-страшното?

У. - Кое, Холмс???

Х. - Че и ти по нищо не се различаваш от тези гении, Уотсън.

У. - Холмс, това вече е прекалено!! Ти ме наричаш психопат и лъжец ли????

Х. - Ти го рече, Уотсън.
Умът на мъжа се познава по броя на децата му, а мъдростта - по броя на синовете му.

Назад към Геоикономика