Турските думи - трябва ли да ни притесняват?

(общи дискусии, обяви, съобщения, идеи и т.н.)

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2013, 18:49
Веднага отговарям "НЕ"
Лично аз съм израснал в среда, където тези думи са се употребявали много малко, и повечето от тях съм научил, като по-голям.
Много от тях определено ме дразнят, особено тези които не са
много употребявани. Например : евала, коскуджамити, лафмоабет, мурафет и др.
Какво обаче е добре да знаеме за тези думи?
- много от тях не са актуални в днешният турски език.
- доста от тези думи са силно побългарени с добавени към тях букви и променено произношение.
- някои пък въобще не са турски макар да се смятат за такива. Например думата потури. В тълковният речник я дават турска, но турците не знаят да имат такава дума. Интересно е да се знае също че ятагана например не е типично турско оръжие, а типично балканско, което е било по тези земи от преди идването на турците.
Думата келеме/ келяф, неспособен, негоден страхлив/, с която нарекох един бивш мой приятел също не е сигурно дали е турска.
На повечето националисти турските думи им бъркат директно в мозъка, но на народа не му пука за това и си ги употребява.
Тоест и националистите ще трябва да ги приемат тези думи , особено силно наложилите се от тяк, като : кюфте, кебапче, курбан/тази не я понасям/,потури/тази също не ми харесва/, шкембе, гювеч, мусака и т.н.
Към по-неупотребяваните естествено , трябва естествено да се води непримирима борба.
Направо ме беше забил в земята един националист келемето с ник Бранко, като предложи да се смени думата кюфте с италианска такава или с руска.
Верно е келеме този - да смениме едно и без това вече наложило се чуждо влияние с друго.
Моето мнение е : турцизмите да са ни проблема, не че някой от тях, наистина не са. Обаче общо употребяваните турцизми не би трябвало да ни притесняват. А и като вече не ги ползват в Турция, какъв е проблема ?

http://www.br-zo.com/forum/viewtopic.php?p=37345#37345

Назад към Кошче